Pokiaľ si chcete zaobstarať GPS lokátor, musíte sa rozhodovať hneď dvakrát: najprv si ujasnite, k čomu lokátor potrebujete a až potom vyberte konkrétny model. Obe fázy majú svoje úskalia, ktorými sa vás pokúsime previesť.
V zásade chcú nakupujúci najčastejšie sledovať automobil alebo iné motorové vozidlá. Nájdu sa ale takí, ktorí potrebujú sledovať pohyb človeka alebo zvieraťa. A posledná skupinu tvoria zákazníci, ktorí majú špeciálne požiadavky a potrebujú mať pod kontrolou pohyb nejakého iného objektu (napr. balík, dopravný kontajner, včelín a pod.).
Ujasnite si tento výber, pretože lokátor do auta má iné vlastnosti a funkcie ako osobný lokátor alebo lokátor pre sledovanie nákladu.
Pre sledovanie osôb potrebujete jednoduchú škatuľku, ktorá odolá otrasom, vode a ďalším sprievodným prejavom cestovania, a zároveň takú, ktorá má vlastnú batériu s dlhou výdržou. Pri sledovaní vozidiel potom premyslite, či vám postačí sledovanie polohy vozidla alebo aj niečo navyše.
Lokátory do vozidiel vedia merať aj spotrebu a tankovanie, vedia fungovať ako tichý alarm, odpočítajú presné metriky prevádzky motora, rozoznajú rôznych vodičov a niektoré zvládnu dokonca zastavenie vozidla na diaľku.
Dajte si pozor aj na frekvenciu zisťovania polohy - niektoré lokátory vedia vzorkovať napríklad len 1x za minútu, čo môže byť pre vaše účely málo. Iné, drahšie modely sú oveľa rýchlejšie a presnejšie, ale častejšie vzorkovanie zase zvyšuje energetické nároky. Tie najlacnejšie prístroje potom určia polohu len na otázku cez SMS a hodí sa teda len pre jednoduchšie spôsoby využitia.
Veľmi častou chybou, ktorú robia ľudia, hľadajúcich GPS lokátor, je to, že nevenujú pozornosť pripojeniu a softvéru. Samotný lokátor, teda prístroj, vám totiž nebude skoro k ničomu.
Na sledovanie totiž potrebujete 3 (alebo vlastne 4) veci:
- Lokátor - samotný sledovacie prístroj s GPS lokačné technológiou
- Sim kartu - na prenos lokačných dát cez mobilnú dátovú sieť
- Software - aplikáciu alebo webovú platformu, kde budete lokačné dáta prijímať, ukladať a pracovať s nimi
- Inštaláciu - ak si zaobstaráte lokátor pre sledovanie vozidiel, bude ho treba odborne inštalovať
Pri výbere teda premyslite nielen vlastnosti prístroja, ktorý budete zakupovať, ale pozerajte sa na lokátor ako na súčasť väčšieho celku. Ak kúpite samotný prístroj, bude vám vlastne k ničomu. Poobzerajte sa teda po ponuke, ktorá dodá všetko v jednom balíku, lokátor aj súvisiace služby.
Aká cena je primeraná? Záleží samozrejme na využití, ale tie najlacnejšie lokátory z Číny vyjdú napríklad len na 5 dolárov. Cena tu ale zodpovedá výbave a kvalite, navyše si k nemu budete musieť zaobstarať vlastnú SIM kartu s dátovým tarifom.
U slovenských dodávateľov zoženiete dobré lokátory za ceny začínajúce niekde na 80 Eurách. Pokiaľ vám ide o kontinuálne sledovanie napríklad služobných vozidiel, pripočítajte k tomu mesačné poplatky za využívanie profesionálnej platformy v rádovo v desiatkach Eur. (Dobrou správou je, že tento poplatok zahŕňa aj SIM kartu a dátové prenosy.)
Pred otázkou, kde taký lokátor kúpiť, je potrebné sa opýtať (a rovno odpovedať), kde ho rozhodne nekupovať.
Nezaobstarávajte si prístroje z Čínskych online e-shopov. K lokátoru (ktorý samotný môže mať veľmi kolísavou až nulovú kvalitu) nedostanete žiadne služby, záruku ani podporu v slovenčine. To ale nie je to najhoršie.
Lokátory z Číny so sebou nesú aj riziká prelomenie vášho súkromia v tak citlivej oblasti, ako je určenie vášho výskytu v čase a priestore.
Vyberte si teda spomedzi preverených slovenských dodávateľov, ktorí ponúkajú nielen kvalitný hardware (štandardom sú prístroje európskeho pôvodu), ale taktiež vlastný zabezpečený softvér. Oslovte firmu, ktorá k lokátoru dodá aj SIM kartu s dátovým pripojením a ktorá zaistí i montáž. Na trhu je takých dodávateľov viac, takže je z čoho vyberať - napríklad naša spoločnosť dodáva vlastné riešenie pre sledovanie vozidiel už od roku 2006 a úspešne ho vyváža do celého sveta.
Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.